جستجو

پروتئین وی چیست؟

بدنسازی و مکمل

بدنسازی یکی از ورزش های پر طرفدار در دنیا می باشد. در سال های اخیر این ورزش ب گذر زمان به ورزشی محبوب و همه گیر تبدیل شد. در اطرافیان شما هم بسیاری از افراد وجود دارند که به باشگاه می روند و ورزش بدنسازی را دنبال می کنند. ورزشکاران این ورزش به دو دسته تقسیم می شوند. افرادی که حرفه ای کار می کنند و از داروهای استروییدی استفاده می کنند. دسته ی دوم افرادی که به صورت حرفه ای اما بدون داروهای استروییدی و به صورت اصطلاحا نچرال (natural) کار می کنند. افرادی که به صورت نچرال کار می کنند فقط از مکمل های ورزشی مانند پروتئین وی استفاده می کنند و با رژیم های غذایی و تمرینات سنگین بدن خود را می سازند.

بدنسازی و مکمل

اگر شما هم علاقه مند به ورزش بدنسازی هستید قطعا درباره مکمل های بدنسازی شنیده اید. اما اگر می خواهید از این مکمل ها استفاده کنید حتما باید در مورد آن ها بخوانید. مکمل های بدنسازی انواع زیادی دارد که هر کدام ویژگی متفاوتی دارد و بستگی به هدف هر فردی دارد. برای مثال فردی که به دنبال کاهش وزن می باشد، مکمل های چربی سوز برای آن مناسب است و فردی که به دنبال افزایش وزن و ساخت عضله می باشد، مکمل های افزایش وزن مانند گینر مناسب او می باشد. پس در مرحله اول باید هدف خود را مشخص کنید و به تیپ بدنی هر فرد وابسته است. 

انواع مکمل بدنسازی

همانطور که گفته شد مکمل های بسیاری وجود دارد که باید متناسب با هدف و تیپ بدنی هر فرد استفاده شود. در ادامه تمامی مکمل های بدنسازی را برای شما نام می بریم و پروتئین وی را برای شما شرح خواهیم داد.

 • مکمل پروتئین
 • مکمل بی سی ای ای
 • مکمل گلوتامین
 • مکمل آرژنین
 • مکمل آلانین
 • مکمل تائورین
 • مکمل لوسین
 • مکمل پمپ
 • مکمل کراتین
 • مکمل مولتی ویتامین
 • مکمل گینر
 • مکمل چربی سوز

پروتئین وی

می توان گفت اصلی ترین مکمل بدنسازی پروتئین وی می باشد. خیلی ها این مکمل را مادر مکمل ها می دانند. این مکمل می تواند برای تمامی افراد با هر هدفی مناسب باشد. همانطور که می دانید پروتئین ها اصلی ترین عناصر سازنده بدن انسان می باشند. شیر از دو پروتئین کازئین و وی ساخته شده است. وی پروتئین را می توان از کازئین موجود در شیر جدا کرد. پروتئین وی دارای 9 اسید آمینه ضروری بدن است. به همین خاطر این مکمل را مکملی کامل می دانند.

پروتئین وی

پروتئین وی دارای انواعی نیز می باشد که آن ها را برای شما شرح خواهیم داد.

انواع پروتئین وی

وی کنسانتره

این دسته از پروتئین ها مقدار کمی چربی و کربوهیدرات دارند. در پروتئین وی کنسانتره درصد پروتئین موجود به میزان غلظت آن بستگی دارد. که کمترین آن 30 درصد و بیشترین آن 90 درصد می باشد.

وی ایزوله

وی ایزوله دارای بیشترین درصد پروتئین می باشد که بیشتر برای از بین بردن تمام چربی و لاکتوز پردازش می شود. این محصول دارای حداقل 90 درصد پروتئین می باشد.

وی هیدرولیز شده

آخرین دسته از انواع پروتئین وی، وی هیدرولیز شده می باشد و این پروتئین تحت هیدرولیز جزیی قرار گرفته است.. برای افرادی که نمی توانند وی کنسانتره معمولی را تحمل کنند، می توانند از وی ایزولیه و یا وی هیدرولیز شده استفاده کنند.

مقدار مصرف پروتئین وی

دوز توصیه شده برای ورزشکاران یک الی دو قاشق چای خوری در روز می باشد. که تقریبا 20 تا 50 گرم پروتئین می باشد.

زمان های توصیه شده برای مصرف پروتئین به چند دسته تقسیم می شود: صبح بلافاصله پس از بیدار شدن و به صورت ناشتا – نیم ساعت الی 45 دقیقه قبل از تمرین بدنسازی – بلافاصله بعد از تمرین بدنسازی – شب قبل از خواب شبانگاهی

اما مقدار و زمان استفاده برای افراد متفاوت می باشد که باز هم بستگی به تیپ بدنی افراد دارد. همچنین معمولا در هفته اول که به دوره بارگیری معروف است میزان دوز استفاده بیشتر می باشد. اما به طور کلی توصیه می شود قبل از مصرف با مربی و یا پزشک متخصص این حوزه مشورت های لازم صورت گیرد.

مقدار مصرف پروتئین وی

سخن پایانی

در این مطلب به طور خلاصه مکمل پروتئین وی و انواع آن را برای شما شرح دادیم. حال شما باید قبل از خرید این مکمل هدف خود را مشخص کنید و تیپ بدنی خود را معیار قرار دهید که مناسب برای شما می باشد یا خیر. برای این کار ما به شما توصیه می کنیم که حتما با مربی و پزشک متخصص مشورت های لازم را انجام دهید. اما اگر به دنبال بستری امن برای خرید مکمل اصل می باشید، می توانید در سایت دکتر یزدیان به راحتی و به صورت اینترنتی خرید خود را انجام دهید. همچنین امکان خرید حضوری از داروخانه دکتر یزدیان نیز فراهم می باشد.

سوالات متداول

 1. زمان های مصرف پروتئین وی چه زمانی می باشد؟
  به طور کلی به 4 زمان تقسیم بندی می شود که بستگی به شرایط بدنی افراد دارد.
  صبح بلافاصله پس از بیدار شدن و به صورت ناشتا – نیم ساعت الی 45 دقیقه قبل از تمرین بدنسازی – بلافاصله بعد از تمرین بدنسازی – شب قبل از خواب شبانگاهی
 2. آیا مصرف پروتئین وی مضر می باشد؟
  هیچ دلیل علمی اثبات این موضوع را نمی کند که مصرف پروتئین وی عوارض منفی در بر داشته باشد. اما در طولانی مدت و مصرف دوز بالای خودسرانه می تواند باعث آسیب به کبد و کلیه شود.
 3. بهترین راه برای خرید پروتئین وی و مکمل های بدنسازی چیست؟
  برای خرید مکمل های بدنسازی راه های زیادی وجود دارد، اما بهترین و مطمئن ترین راه خرید از داروخانه دکتر یزدیان می باشد.. شما می توانید هم به صورت و هم به صورت اینترنتی خرید خود را انجام دهید.
نظر خود را وارد نمایید.
فیلترها
Sort
display