جستجو

قرص آهن را چه موقع بخوریم؟

کاربرد قرص های آهن

خیلی از افراد بیماری کم خونی و یا فقر آهن را به همراه دارند. کمبود های تغذیه ای، بیماری های مزمن و... از عوامل ایجاد کم خونی در افراد می باشد. یکی از بهترین روش ها برای درمان این بیماری استفاده از قرص آهن می باشد. البته این نکته مهم را فراموش نکنید در کنار مصرف این قرص باید از مواد غذایی سرشار از آهن نیز استفاده کنید. باید از مواد غذایی مناسب همچون گوشت، تخم مرغ، سبزیجات، غلات و... استفاده کنید. قرص آهن را چه موقع بخوریم؟ افرادی که به کم خونی دچار هستند بدون شک برخی علایم فقر آهن را به همراه دارند. علائمی مانند خستگی زودرس، سرگیجه، سردرد، رنگ پریدگی و حالت تهوع جزو علایم کم خونی می باشد. مواد تشکیل دهنده در قرص های آهن بسیار مفید است همین موضوع باعث جبران کم خونی در بدن می شود. این نکته مهم را فراموش نکنید باید در زمان مناسب از این قرص استفاده کنید تا اثر بخش باشد چرا که اگر در زمان مناسب از قرص های آهن استفاده نکنید بدون شک تاثیری در جبران و بهبودی کم خونی نخواهد داشت.

بهترین زمان مصرف قرص های آهن

همانطور که می دانید قرص آهن باید در زمان مناسب مصرف شود. چرا که جذب آهن در شرایط مختلف برای بدن متفاوت می باشد. بنابراین باید در زمان مناسبی استفاده شود. همچنین اگر در زمان نامناسب استفاده کنید بدون شک جذب آهن تا 35 درصد کاهش پیدا می کند. یکی از دلایل اصلی تیره شدن پوست، ریزش مو و ضعف کمبود آهن می باشد. مصرف این قرص برای آقایان نیز مناسب است. همچنین مصرف این قرص برای خانم های باردار و کودکان زیر دو سال به شدت توصیه می شود. قرص آهن را چه موقع بخوریم؟

فرص آهن را چه موقع بخوریم؟

بهترین زمان مصرف قرص آهن زمانی است که معده شما خالی می باشد. می توانید قرص را همراه با ویتامین c و یا آب مصرف کنید. بنابراین بهتر است صبح ها از این قرص استفاده کنید. همچنین اگر صبح ها با معده خالی با مصرف این قرص دچار حالت تهوع می شوید می توانید بعد از غذا و یا شب قبل از خواب از این قرص استفاده کنید. به طور کلی بهتر است برای مصرف این قرص معده شما حدود یک ساعت خالی باشد. نسبت به این نکات برای مصرف مکمل آهن باید توجه کافی داشته باشید.

انواع قرص های آهن به چه صورت است؟

بدون شک داروخانه یزدیان یکی از بهترین داروخانه ها برای خرید قرص آهن و سایر دارو ها می باشد. همانطور که می دانید قرص های آهن به صورت پودر، شربت و قرص می باشند. آیا می دانید قرص آهن را چه موقع بخوریم؟ قبل از پاسخ به این سوال باید با انواع قرص آهن آشنا شوید. در ادامه برخی از مکمل های آهن را برای شما خواهیم گفت.

 • پودر آهن سیدرال فولیکو
 • شربت آهن ایزی سافت
 • قرص آهن آیرون پلاس
 • شربت زینک سولفات
 • کپسول آهن فیفول و...

در چه صورت مکمل آهن باعث ایجاد مشکل می شود؟

برای مصرف قرص آهن باید برخی نکات مهم و اساسی را در نظر داشته باشید. یکی از مهم ترین نکات زمان مصرف این قرص می باشد. آیا می دانید قرص آهن را چه موقع بخوریم؟ مکمل آهن را نباید همراه با قرص کلسیم و مواد غذایی حاوی لبنیات مصرف کنید. همچنین برای بهبودی کامل باید مکمل آهن را تا چند ماه مصرف کنید. البته فراموش نکنید مصرف بیش از حد این قرص باعث ایجاد برخی مشکلات نیز می شود. مکمل آهن را باید در زمانی که معده خالی است مصرف کنید. همچنین مصرف مکمل آهن همراه با ویتامین c افزایش جذب آهن می شود.

فواید مصرف قرص های آهن

همانطورکه می دانید قرص آهن فواید بسیار زیادی برای بدن دارد. افرادی که کم خونی و یا فقر آهن دارند باید حتما از قرص های آهن استفاده کنند. قبل از اینکه بیان کنیم قرص آهن را چه موقع بخوریم؟در ادامه با برخی از خواص مصرف مکمل آهن آشنا خواهید شد.

 • مصرف مکمل آهن در زمان بارداری بدون شک باعث می شود تغذیه و اکسیژن مورد نیاز برای جنین به خوبی فراهم شود. البته در دوران بارداری باید به مقدار مناسب از این قرص استفاده کنید.
 • همچنین با مصرف مکمل آهن انرژی بدن شما افزایش پیدا می کند. و در طول روز کاملا پرانرژی خواهید بود.
 • مکمل آهن باعث می شود عملکرد های ذهنی و فیزیکی شما به خوبی کار کند.
 • استفاده از قرص آهن برای افراد ورزشکار باعث بهبود سیستم ایمنی نیز می شود.

مزیت مصرف قرص آهن چیست؟

مواد غذایی مناسب برای جذب بهتر آهن

قرص آهن را چه موقع بخوریم؟ صبح ها ناشتا زمان مناسب برای مصرف این قرص است. برای اثرگذاری بیشتر قرص آهن همچنین بهبودی کم خونی و یا فقر آهن مصرف برخی مواد غذایی به شدت توصیه می شود. اگر جزو افرادی هستید که کم خونی دارید باید از مواد غذایی مناسب و سرشار از آهن استفاده کنید. برخی مواد غذایی مانند گوشت، جگر، سبزیجات، میوه ، تخم مرغ، غلات و... سرشار از آهن هستند. مصرف مکمل آهن همراه با ویتامین c باعث افزایش جذب آهن در بدن می شود. همچنین آبلیمو و فلفل دلمه ای نیز برای جذب بهتر و بیشتر آهن بسیار مناسب است. اما قرص آهن را چه موقع بخوریم؟

مقدار مصرف مکمل آهن به چه صورت است؟

مصرف قرص آهن در روز به شرایطی از جمله سن و جنسیت بستگی دارد. که برای مصرف این قرص باید این موضوع را در نظر داشته باشید. به طور کلی مصرف مکمل آهن برای کودکان 1 تا 3 سال 7 میلی گرم مناسب است. برای آقایان 19سال به بالا نیز 8 میلی گرم مناسب است. همچنین مصرف مکمل آهن برای خانم ها 19 تا 50 سال 8 میلی گرم و در خانم های باردار نیز 26 میلی گرم مناسب است. البته این نکته مهم را فراموش نکنید که مصرف بیش از حد مکمل آهن باعث ایجاد برخی مشکلات می شود. قرص آهن را چه موقع بخوریم؟ بهترین زمان مصرف قرص آهن صبح ها و با معده خالی است.

مقدار مصرف مکمل آهن

سخن پایانی درباره قرص آهن را چه موقع بخوریم؟

بطور کلی در پاسخ به سوال قرص آهن را چه موقع بخوریم؟باید گفت صبح ها بهترین زمان مصرف این قرص است. همانطور که می دانید مصرف این قرص برای افرادی که کم خونی و یا فقر آهن دارند بسیار ضروری است. البته این نکته مهم را فراموش نکنید در کنار مصرف این قرص باید از مواد غذایی سرشار از آهن نیز استفاده کنید. همچنین اگر در زمان نامناسب از مکمل آهن استفاده کنید بدون شک جذب آهن تا 35 درصد کاهش پیدا می کند. نسبت به این نکات باید توجه کافی داشته باشید.

سوالات متداول

 1. قرص های آهن چه فوایدی برای بدن دارند؟
  افرادی که کم خونی و یا فقر آهن دارند باید حتما از قرص های آهن استفاده کنند. مصرف مکمل آهن در زمان بارداری بدون شک باعث می شود تغذیه و اکسیژن مورد نیاز برای جنین به خوبی فراهم شود. البته در دوران بارداری باید به مقدار مناسب از این قرص استفاده کنید. مکمل آهن باعث می شود عملکرد های ذهنی و فیزیکی شما به خوبی کار کند. استفاده از قرص های آهن برای افراد ورزشکار باعث بهبود سیستم ایمنی نیز می شود. همچنین با مصرف مکمل آهن انرژی بدن شما افزایش پیدا می کند. و در طول روز کاملا پرانرژی خواهید بود.
 2. زمان مصرف قرص های آهن به چه صورت است؟
  بهترین زمان مصرف مکمل آهن زمانی است که معده شما خالی می باشد. که می توانید قرص را همراه با ویتامین c و یا آب مصرف کنید. بنابراین بهتر است صبح ها از این قرص استفاده کنید. همچنین اگر صبح ها با معده خالی با مصرف این قرص دچار حالت تهوع می شوید می توانید بعد از غذا و یا شب قبل از خواب از این قرص استفاده کنید. به طور کلی بهتر است برای مصرف این قرص معده شما حدود یک ساعت خالی باشد.
 3. در چه صورت مکمل آهن باعث ایجاد مشکل می شود؟
  مکمل آهن را نباید همراه با قرص کلسیم و مواد غذایی حاوی لبنیات مصرف کنید. همچنین برای بهبودی کامل باید مکمل آهن را تا چند ماه مصرف کنید. البته فراموش نکنید مصرف بیش از حد این قرص باعث ایجاد برخی مشکلات نیز می شود.
نظر خود را وارد نمایید.
فیلترها
Sort
display